Zakres proponowanych tematów dyplomów inżynierskich jak i magisterskich odzwierciedla obszary mojego zainteresowania. Proszę mieć na uwadze, że podane zagadnienia stanowią ramy tematyczne, które w szczególnych przypadkach, na przykład na uzasadniony wniosek studenta, mogą być przekraczane. W najbliższym czasie zamierzam zaoferować tematy dyplomów w poniższych kategoriach. Jeśli jesteś zainteresowany takim zagadnieniami proszę o kontakt emailowy.
- Modelowanie procesów chemicznych i pokrewnych
- Modelowanie matematyczne procesów separacji membranowej, w szczególności procesów nanofiltracji roztworów wodnych oraz organicznych. W ramach tego tematu można skupić się również na przeglądzie i porównaniu najczęściej używanych w danym procesie komercyjnych membran, z ukierunkowaniem na wydajność rozdziału.
- Modelowanie procesów wytwarzania emulsji w zbiorniku sitowym – modelowanie matematyczne i prace eksperymentalne.
- Modelowanie procesu mieszania w zbiornikach z dnem sitowym.
- Komputerowe wspomaganie projektowania.
- Analiza ryzyka i bezpieczeństwo procesowe
- Identyfikacja zagrożeń w przemyśle procesowym np. HAZOP, HAZIN.
- Analiza ryzyka procesowego z wykorzystaniem metod ilościowych i półilościowych, np. FTA, ETA, LOPA.
- Modelowanie rozprzestrzeniania się substancji chemicznych w atmosferze.
- Projektowanie procesów inherentnie bezpiecznych.
- Analiza wybranych wypadków przemysłowych.
- Projektowanie koncepcyjne procesów i produktów.
W tej tematyce skupiamy się na poszukiwaniu możliwych rozwiązań problemów natury dobrania odpowiednich rozwiązań procesowych czy też przekształcenia oczekiwań klienta na właściwości produktu, i ostatecznie zaprojektowania takiego produktu. W pracy dyplomowej można zająć się próbą rozwiązania takich problemów jak:- samoogrzwająca się puszka (pojemnik na żywność),
- sekwestracja dwutlenku węgla (jak magazynować CO2, jakich substancji i procesów do tego używać),
- wytwarzanie produktów emulsyjnych,
- procesy rekuperacji w cyklu rocznym,
- preparat do czyszczenia ekranów dotykowych.
- Analiza finansowa projektów inwestycyjnych w przemyśle chemicznym i pokrewnym
- W ramach tej tematyki może być wykonana analiza finansowej projektów inwestycyjnych z wykorzystaniem metodyki zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF – Discounted Cash Flow) oraz innych wskaźników rentowności inwestycji (NPV, IRR, MIRR, DPP, PI, DCVA).
- Możliwe jest także realizowanie prac dotyczących analizy projektów inwestycyjnych realizowanych w obszarze ochrony środowiska – metoda kosztu dynamicznego jednostkowego (DGC).
- Niezależnie od wybranego/zaproponowanego tematu niezbędne jest przeprowadzenie analizy wrażliwości przedsięwzięcia inwestycyjnego, które można wyrazić w pieniądzu.